İlişkili Haberler

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da gazetecilere, ABD'nin Suriye'den çekilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkanlık koltuğuna oturduğu zamanlarda, Suriye ve Irak'ın büyük bir bölümünün DAEŞ'in kontrolü altında olduğunu ancak kendi döneminde DAEŞ'in Irak'tan tamamen silindiğini, Suriye'de ise az sayıda kaldığını hatırlatan Trump, "Artık Suriye'den çekiliyoruz ama hiçbir zaman çok hızlı bir şekilde çekileceğimizi söylemedim." dedi.

"BÖLGE ÜLKELERİNİN ARTIK DAEŞ İLE SAVAŞMASI GEREKİYOR"
Öte yandan Trump, artık bölge ülkelerinin DAEŞ ile savaşması gerektiğini belirterek, "Rusya ve İran DAEŞ'ten bizim nefret ettiğimizden daha fazla nefret ediyor. Türkiye, belki bizim kadar olmasa da DAEŞ'ten nefret ediyor. Tüm bu ülkeler DAE'ten nefret ediyor. Bizim yaptığımız gibi, biraz da onlar kendi mahallelerinde savaşabilirler." ifadelerini kullandı.

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise İsrail'de, ABD'nin Suriye'den çekilmesi konusunda gazetecilere açıklama yapmış, terör örgütü YPG/PKK’yı kastederek, Amerika’nın Suriye’den çekilmesinin Türkiye’nin "Kürt savaşçıların" güvenliğini garanti etmesi ve DAEŞ'in yenilmesi koşuluna bağlı olduğunu söylemişti.