Beyaz Saray önünde Keşmir protestosu

Anadolu Ajansı

Beyaz Saray'ın önünde toplanan çok sayıda Keşmirli, Hindistan'ın Keşmir'e yönelik politikalarını protesto ederken, ABD yönetimine de adım atma çağrısında bulundu

 • 1

  "Dünya Keşmir Farkındalık Forumu" tarafından ABD'nin başkenti Washington'da protesto düzenlendi. Beyaz Saray önünde toplanan ABD'de yaşayan Keşmirli bir grup, Hindistan'ın Keşmir'e yönelik politikalarını protesto etti.
 • 2

  Hindistan'ın Keşmir'e yönelik politikalarını eleştiren kalabalık grup, uluslararası kamuoyunun Keşmir konusuna daha duyarlı olmasını talep etti.

 • 3

  Ellerinde, "Hindistan ordusu Keşmir'den ayrılsın", "Keşmir için adalet", "Keşmirliler kendi geleceklerini belirleme hakkı istiyor" ve "Keşmir sorununu çözme zamanı" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, Hindistan yönetimini politikalarından vazgeçmeye davet etti.

 • 4

  Göstericiler ayrıca, Keşmir konusunda arabuluculuk yapabileceğini söyleyen ABD Başkanı Donald Trump'a da seslenerek, "Keşmir konusunda adım atma" çağrısında bulundu.

 • 5

  "KEŞMİR KONUSUNDA SESSİZ KALMAK BİR SEÇENEK DEĞİL"

  "KEŞMİR KONUSUNDA SESSİZ KALMAK BİR SEÇENEK DEĞİL"

  Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan forumun yöneticisi Ghulam Nabi Fai, "Keşmir şu an bir karmaşa içinde. Hindistan sokağa çıkma yasağı ilan etti. Keşmirli yöneticiler ev hapsine alındı ve eğitim kurumları kapatıldı. Uluslararası güçlerin, Keşmir konusunda sessiz kalması bir seçenek değildir." ifadelerini kullandı. 

 • 6

  HİNDİSTAN CAMMU KEŞMİR'İN ÖZEL STATÜSÜNÜ KALDIRDI

  HİNDİSTAN CAMMU KEŞMİR'İN ÖZEL STATÜSÜNÜ KALDIRDI

  Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan Anayasa'nın 370'inci maddesini pazartesi günü iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmıştı.

 • 7

  Hindistan'da Cammu Keşmir'i iki birlik toprağına ayıran "Cammu ve Keşmir'in Yeniden Yapılandırılması Teklifi" önce federal parlamentonun üst kanadı Rajya Sabha'da (Eyaletler Meclisi), daha sonra da federal parlamentonun alt kanadı Lok Sabha'da (Halk Meclisi) kabul edilmişti.

 • 8

  Alınan kararı kınadığını açıklayan Pakistan yönetimi, Hindistan ile diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürme kararı almış ve Hindistan'dan İslamabad'daki büyükelçisini geri çekmesini istemişti.

 • 9

  Pakistan, Hindistan'ın Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasa maddesini iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırması üzerine bu ülke ile ticari ilişkilerini resmi olarak askıya almıştı.