Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ara Güler Sergisi'nin açılışını yaptı

Anadolu Ajansı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyayı gezen Ara Güler Sergisi'nin Japonya'daki gösteriminin açılışını yaptı. Erdoğan, ""İstanbul'u hayatının ve sanatının odağına koyan Ara Güler'in serüveni Türkiye’nin yakın tarihinde de adeta bir özet gibidir" dedi.

 • 1

  Erdoğan, Japonya'nın Kyoto şehrinde "Ara Güler Sergisi"nin açılışını gerçekleştirdi.

  Serginin düzenlendiği Tofukuji Tapınağı'na eşi Emine Erdoğan ile gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açılışta Altes Prenses Akiko da eşlik etti.

  SIRADA NEW YORK VE ROMA VAR

 • 2

  Açılış öncesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 vesilesiyle Japonya'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, sergiye ev sahipliği yapan tapınak yetkililerine teşekkürlerini iletti.

  Türkiye ile Japonya'nın, Asya'nın doğu ve batı uçlarında yaşayan, köklü tarihi geçmişe sahip kültürel miraslarını koruma başarısı gösteren iki ülke olduğunu söyleyen Erdoğan, bu zengin mirastan her iki toplumun da istifade edebileceği fırsatların oluşturulmasının son derece önemli olduğuna dikkati çekti.
 • 3

  Bu amaçla 2019 senesini Japonya’da Türk Kültür Yılı ilan ettiklerini belirten Erdoğan, "İnşallah sene boyunca Türkler ve Japonlar arasındaki kadim dostluğu daha da perçinleyecek birçok etkinlik düzenleyeceğiz. Böylece her iki halkın birbirini daha iyi tanımasını, tarihi, kültürel ve beşeri birikimlerinden daha fazla istifade etmesini sağlayacağız. Bu vesileyle Türkiye'den Japonya'ya, Japonya'dan Türkiye'ye gidiş gelişler de artacaktır, turizm canlanacaktır diye inanıyorum." diye konuştu.
 • 4

  Erdoğan, bu durumun teşviki için bazı kültürel etkinliklere imza attıklarını, "Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu'nda Lale Geleneği" sergisinin Tokyo’da iki ay boyunca yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi.
 • 5

  Serginin yaklaşık 170 bin kişi tarafından gezildiğini ve kendisinin de Altes Prenses Akiko ile sergiyi ziyaret ettiğini anımsatan Erdoğan, "Ecdadımızın inceliğini ve zarafetini bu sergi vesilesiyle tekrar görme imkanını bulduk." ifadesini kullandı.
 • 6

  Serginin temmuz ayının sonuna kadar Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesi'nde açık olacağını söyleyen Erdoğan, serginin Tokyo'da gördüğü ilgiyi burada da göreceğine inandığını belirtti.
 • 7

  Açılışını yapacakları Ara Güler Sergisi'nin bir başka önemli sanatsal etkinlikleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, daha önce Londra ve Paris'te büyük bir teveccühle karşılanan sergiyi bu defa Kyoto'da Japon sanatseverlerin be