Bugün karne günü

Anadolu Ajansı

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen yarıyıl tatiline girdi.

 • 1

  2016-2017 eğitim öğretim yılının birinci dönemi, bugün sona erecek.
 • 2

  Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen yarıyıl tatiline girecek. İki haftalık yarıyıl tatilinin ardından ikinci dönem, 6 Şubat'ta başlayacak. Eğitim öğretim yılı 9 Haziran'da tamamlanacak.
 • 3

  2017-2018 eğitim öğretim yılı ise 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak.
 • 4

  Yarıyıl tatili nedeniyle tüm Türkiye'de karne heyecanı yaşayacak öğrenciler, bir dönem boyunca verdikleri emeklerinin karşılığı olan karnelerini almayı sabırsızlıkla bekliyor.
 • 5

  Uzmanlar ise çocukların karne notlarına göre yargılanmaması, başka öğrencilerle kıyaslanmaması ve karnesinde zayıf olan öğrencilere uygulanacak davranış biçimleri konusunda ailelere uyarıda bulundu.
 • 6

  Doç. Dr. Özlem Tolan, her çocuğun başarı durumunun aynı olmadığını söyleyerek, ebeveynlerin aşağılamadan, azarlamadan ve onlara psikolojik şiddet uygulamadan, başarılı oldukları dersler için çocuklarını takdir etmeleri gerektiğini belirterek, ailelerin öğrencilerin başarısız oldukları dersler ve alanlar için de çözüm odaklı yaklaşmalarının önemini vurguladı.
 • 7

  Anne ve babaların çocuklarına, "Sen tembelsin, sen yapamıyorsun, sorumsuzsun" gibi sözler söylemesinin çocuklarda öz güven kaybına ve travmalara yol açtığına dikkati çeken Özlem Tolan, şöyle konuştu:

  "Öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği ya da yaşanılan ağır stresli bir olay karşısında verdiği duygusal tepkilerle çocuk başarısız olabilir. Zorlandığımız durumlarda lütfen bir uzman desteği alalım. Çocuğumuzu her haliyle kabul etmeli, bunu ona yansıtmalıyız."
 • 8

  "ÇOCUKLARINI BAŞKA ÇOCUKLAR İLE KIYASLAMASINLAR"

  "ÇOCUKLARINI BAŞKA ÇOCUKLAR İLE KIYASLAMASINLAR"
  Karne dönemlerinin bazı çocuklar için adeta bir kabus haline gelebildiğine işaret eden Yrd. Doç. Dr. Tolan "Anne babalar çocuklarını asla başka çocuklar ile kıyaslamasın. Bu, özgüven kaybına ve çocukların kendisini değersiz görmesine yol açar. Karnesinde zayıf olan çocuklar da tatili hak ediyor" dedi.
 • 9

  "ÇOCUKLARIMIZLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK ÇOK ÖNEMLİ"

  "ÇOCUKLARIMIZLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK ÇOK ÖNEMLİ"
  Yrd. Doç. Dr. Tolan, "Çocuğumuzun başarısını övelim, onu takdir edelim, ona sarılalım. Çocuğumuzun başarısından mutlu olduğumuzu ebeveyn olarak onlara hissettirelim. 15 günlük zaman diliminde çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmek çok önemli. Alınacak maddi hediyeler yerine onlarla kaliteli zaman geçirmek ve etkileşim halinde olmak çocuklarımızın psikolojik dünyasına çok iyi gelir" diye konuştu.
 • 10

  "AİLELER ÇOCUKLARIYLA DAHA ÇOK VAKİT GEÇİRMİŞ OLACAK"

  "AİLELER ÇOCUKLARIYLA DAHA ÇOK VAKİT GEÇİRMİŞ OLACAK"
  Yrd. Doç. Dr. Tahsin Kula ise sömestr tatilinde çocukların ders çalışmayı tamamen bırakmak yerine biraz vites küçültmesi gerektiğini söyledi.
 • 11

  Kula, "Aileler gerek evde, gerek sosyal hayatta kendilerinden bir parça olan çocuklarıyla beraber daha çok vakit geçirmiş olacaklar" şeklinde konuştu.
 • 12

  SURİYELİ ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI

  SURİYELİ ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI
  Şanlıurfa'da kent merkezinde eğitim gören yaklaşık 57 bin Suriyeli öğrenci karne sevinci yaşadı.
 • 13

  Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, Türkiye'ye sığınan ve Şanlıurfa'da sağlanan imkanlarla eğitimlerini sürdüren Suriyeli öğrenciler, Türkiye'deki yaşıtları gibi karnelerini aldı.
 • 14

  Türkiye'de sığınmacıların bulunduğu kentlerin başında gelen Şanlıurfa'da yaklaşık 57 bin Suriyeli öğrenci, karnelerini aldıktan sonra 15 günlük tatile çıktı.
 • 15

  Bin 400 civarında öğrencinin bulunduğu Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi'nde düzenlenen karne dağıtım töreninde başarılı öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.
 • 16

  Öğrencilerin büyük bölümü tatile çıkacağı için mutluluk yaşarken, notları istediği gibi olmayan bazı öğrencilerin ise ağlaması dikkati çekti.
 • 17

  ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİ

  ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİ

  Bağcılar Belediyesi Engelliler sarayında kurs gören 350 öğrenci yarıyıl sonunda düzenlenen törenle karnelerine kavuştu. Törende, kursiyerlere karnelerini Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, oyuncu ve manken Şebnem Schaefer ile sinema ve tiyatro oyuncusu Ali Çatalbaş verdi.

 • 18

  Karne töreninde konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, engelli öğrencilerin sevincinin tüm ilçenin sevinci anlamına geldiğini belirterek, “Engelli olmak ayıp değil. Asıl ayıp engeli kafalardan silmemektir. Burada tüm engelleri aşıyoruz” dedi.
 • 19

  Programda kursiyerlerin, sıra gecesi, skeçler, halk oyunları gösterileri davetlilerden büyük ilgi gördü.

  Gösterilerin ardından Belediye Bbaşkanı Çağırıcı, manken Schaefer ile sinema ve tiyatro oyuncusu Çatalbaş 350 kursiyere karnelerini verdi.
 • 20

  Şölen sonrası atölyeleri ziyaret eden Schaefer ile Çatalbaş, kursiyerlerle sohbet edip, ahşap, dikiş-nakış, mantar yetiştirme, müzik, kek yapımı gibi kurslar verilen atölyelerle jimnastik salonunu gezdi.
 • 21

  Engelliler Sarayı'nı çok beğendiğini ifade eden Schaefer, “Burada gerçek bir saray ile karşılaştım. Atölyelerde kursiyerler çok başarılı çalışmalar yapıyor. Ben de burada kursiyerlerle drama çalışması yapmak isterim” diye konuştu.