İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuracağı kütüphanenin rakipleri

ntv.com.tr

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne dönüşeceğini açıkladı. 'Saray'ın külliyesine dönüşmesinde en büyük rolü ise yeni kurulacak bir kütüphane oynayacak. Kütüphanede başlangıçta 4 milyon kitap olması bekleniyor. Peki dünyanın sayılı kütüphanelerinde durum ne?

 • 1

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne dönüşeceğini açıkladı. (HABERİ GİT) 'Saray'ın külliyesine dönüşmesinde en büyük rolü ise yeni kurulacak bir kütüphane oynayacak. Kütüphanede başlangıçta 4 milyon kitap olması bekleniyor. Peki dünyanın sayılı kütüphanelerinde durum ne?
 • 2

  ABD Kongre Kütüphanesi

  ABD Kongre Kütüphanesi
  Library of Congress, ABD'nin ulusal kütüphanesidir. Washington, D.C.'de bulunan kütüphanede 470 dilde, 29 milyondan fazla kitap bulunuyor. Ayrıca 58 milyon el yazması, 4.8 milyon harita, müzik notası ve 2.7 milyon işitsel kayıt yer alıyor.
 • 3

  Birleşik Krallık Milli Kütüphanesi

  Birleşik Krallık Milli Kütüphanesi
  150 milyon adet kayıtlı kitap ve belgeye ev sahipliği yapan Birleşik Krallık Milli Kütüphanesi, her yıl yaklaşık 1.75 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. 141 milyon sterlin bütçesi olan kütüphanede yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor.
 • 4

  New York Halk Kütüphanesi

  New York Halk Kütüphanesi
  53.1 milyon adet materyalin bulunduğu New York Halk Kütüphanesi, her yıl 18 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. 250 milyon dolar bütçesi olan kütüphanede yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor.
 • 5

  Rusya Devlet Kütüphanesi

  Rusya Devlet Kütüphanesi
  Ülkenin başkenti Moskova’da bulunan Rusya Devlet Kütüphanesi, 44.4 milyon materyale ev sahipliği yapıyor. 1.17 milyon kişinin ziyaret ettiği kütüphanede 2 bine yakın kişi çalışıyor.
 • 6

  Rusya Ulusal Kütüphanesi

  Rusya Ulusal Kütüphanesi
  St. Peterburg’da bulunan Rusya Ulusal Kütüphanesi, sahip olduğu 36,5 milyon materyale dünyanın en büyük 5’inci kütüphanesi konumunda bulunuyor. Kütüphaneyi her sene yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret ediyor.
 • 7

  Ulusal Diet Kütüphanesi

  Ulusal Diet Kütüphanesi
  35.6 milyon materyale ev sahipliği yapan Ulusal Diet Kütüphanesi, Japonya’nın en büyük kütüphanesi olarak biliniyor. Her yıl 654 bin kişinin ziyaret ettiği kütüphanede yaklaşık bin kişi çalışıyor.
 • 8

  Fransa Ulusal Kütüphanesi

  Fransa Ulusal Kütüphanesi
  31 milyon materyale ev sahipliği yapan Fransa Ulusal Kütüphanesi, ülkenin başkentinde bulunuyor. 1.3 milyon kişinin ziyaret ettiği kütüphanede 2668 kişi çalışıyor.
 • 9

  Danimarka Kraliyet Kütüphanesi

  Danimarka Kraliyet Kütüphanesi
  30.2 milyon materyalin bulunduğu Danimarka Kraliyet Kütüphanesi, her sene yaklaşık 850 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.
 • 10

  Çin Ulusal Kütüphanesi

  Çin Ulusal Kütüphanesi
  Ülkenin başkenti Pekin’de bulunan Çin Ulusal Kütüphanesi, 29 milyon materyale ev sahipliği yapıyor. 5.2 milyon kişinin ziyaret ettiği kütüphanede 1365 kişi çalışıyor.
 • 11

  Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi

  Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi
  26.5 milyon materyalin yer aldığı Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi, Rusya’nın St. Peterburg kentinde bulunuyor.
 • 12

  İspanya Ulusal Kütüphanesi

  İspanya Ulusal Kütüphanesi
  25 milyon materyale ev sahipliği yapan İspanya Ulusal Kütüphanesi’nde 1090 kişi çalışıyor.
 • 13

  Alman Ulusal Kütüphanesi

  Alman Ulusal Kütüphanesi
  24.7 milyon materyalin bulunduğu Alman Ulusal Kütüphanesi, her yıl 900 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.
 • 14

  Berlin Eyalet Kütüphanesi

  Berlin Eyalet Kütüphanesi
  Almanya’nın 2’inci dünyanın 13’üncü en büyük kütüphanesi olan Berlin Eyalet Kütüphanesi 23.4 milyon materyale ev sahipliği yapıyor.
 • 15

  Boston Halk Kütüphanesi

  Boston Halk Kütüphanesi
  22.4 milyon materyalin bulunduğu Boston Halk Kütüphanesi’nin yaklaşık 40 milyon dolarlık bir bütçesi bulunuyor.
 • 16

  Kanada Ulusal Arşiv Kütüphanesi

  Kanada Ulusal Arşiv Kütüphanesi
  Kanada Ulusal Arşiv Kütüphanesi, 20 milyon materyale ev sahipliği yapıyor. 127 milyon Kanada Doları bütçesi bulunan kütüphanede 1152 kişi çalışıyor.