10 soruda gayrimenkul sertifikası

ntv.com.tr

Gayrimenkul projesinin yatırımın başında küçük paylara bölünüp belli bir kısmının satın alınmasına imkan tanıyan gayrimenkul sertifikası ile konutta yeni dönem başladı. İşte yeni sistem hakkında bilmeniz gerekenler...

 • 1

  gayrimenkul sertifikası

  Konut alımında yeni bir dönemi başlatan gayrimenkul sertifikası yatırımcılara yeni bir imkan sunuyor. Yeni sistem hakkında bilinmesi gerekenler...


  GAYRİMENKUL SERTİFİKASI İLE KONUT NASIL ALINIR? İZLE

 • 2

  Gayrimenkul sertifikası nedir?

  gayrimenkul sertifikası
  Gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak alabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracı. Başka bir deyişle evin tamamı yerine metrekare bazlı satın alınmasını sağlayan sistem.
 • 3

  Gayrimenkul sertifikasının amacı nedir?

  gayrimenkul sertifikası
  Bir daire alacak kadar birikimi olmayan fakat gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcıları yatırıma ortak etmek. Örneğin 300 bin liralık bir ev için parası olmayan ancak 15 bin liralık bir birikimini konut sektöründe değerlendirmek isteyenler sertifika alarak yatırım yapabiliyor.
 • 4

  Gayrimenkul sertifikası halka arz sonuçları ne?

  gayrimenkul sertifikası
  TOKİ öncülüğünde Park Mavera 3 projesine ilişkin gayrimenkul sertifikası halka arzında, toplam 143,2 milyon lira değerindeki 3 milyon 370 bin 410 adet gayrimenkul sertifikası satışı gerçekleştirildi.
 • 5

  Sertifika alımı için ne kadarlık bütçe gerekli?

  gayrimenkul sertifikası
  Dilediğiniz ve bütçeniz kadar sertifika alabilir, projeye ve yatırıma aldığınız payınız kadar ortak olabilirsiniz.
 • 6

  Türkiye nin her tarafından yatırım yapabilir miyim?

  gayrimenkul sertifikası

  Evet. Ankara’dan, İzmir’den, Trabzon’dan, Diyarbakır’dan, nerede yaşıyorsanız oradan yatırım yapabilirsiniz.

  Bu yeni finansal araç ile ilk olarak satışa sunulan konutlar İstanbul Başakşehir'de Makron İnşaat'ın Park Mavera 3 adlı projesinde yer alıyor.

 • 7

  Sertifika ile nasıl ev alınır?

  gayrimenkul sertifikası
  Projeden oturum amaçlı ev almak isteyen birinin 100 bin TL’lik birikimi olsun. Beğendiği dairenin ise 500 bin TL olduğunu varsayalım. Yatırımcı eksik kalan 400 bin TL’lik kısım için kredi kullanmak da, riske girmek de istemiyor. Yatırımcı elindeki 100 bin TL ile ilk gayrimenkul sertifikası alımını yaparak başlıyor. Borsadan sertifika almaya, seçtiği dairenin payını toplamaya devam ediyor. Proje teslimine kadar, yani 3 yıl boyunca, beğendiği dairenin baştan ilan edilen payını toplayarak beğendiği dairenin sahibi olabiliyor.
 • 8

  Sertifika nasıl nakde dönüştürülür?

  gayrimenkul sertifikası
  Sertifika vadesinin sonunda konut yerine sertifikasını nakde dönüştürmek isteyenlere, ihraççı tarafından vade tarihinden önceki üç aylık borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden geri alma sistemi getirildi. Borsa fiyatının bulunmaması ya da fiyatın sıhhatli olmadığı yönünde SPK veya Borsa'nın tespitinin bulunması halinde geri ödeme fiyatının gayrimenkulün piyasa fiyatından yapılması düzenlendi.
 • 9

  Sertifikayı satmak için proje sonunu beklemek zorunda mıyım?

  gayrimenkul sertifikası
  Hayır, isterseniz aldıktan hemen sonra Borsa İstanbul'da satabilir, isterseniz proje teslimine kadar yani 3 yıl bekleyebilirsiniz.
 • 10

  TOKİ garantörlüğü var mı?

  gayrimenkul sertifikası
  TOKİ gayrimenkul sertfikasını ihraç eden sıfatını taşır. İnşaatın taahhüt edilen süre ve kalitede tamamlanmasını garanti eder.
 • 11

  Projenin gerçekleşmeme ihtimali olursa ne yapılabilir?

  gayrimenkul sertifikası
  Projenin gerçekleşmemesi ihtimalini azaltmak ve sertifika sahiplerini korumak amacıyla yatırımcıların projenin geleceğiyle ilgili karar verici konumda olmalarına destek verildi. Bu durumda gayrimenkul sertifikalarını elinde bulunduran yatırımcıların Türk Ticaret Kanunu'ndaki genel kurul toplantılarına benzer şekilde "gayrimenkul sertifikası sahipleri toplantısı" yaparak ya projenin devamına karar vermeleri ya da projenin satılarak ihraççıya henüz ödenmeyen paralarla birlikte projenin satışından elde edilen paraların sertifika sahiplerine ödenmesi yönünde karar alma imkânı getirildi.