Hollanda'nın Türkiye'deki yatırımı 22 milyar dolar

ntv.com.tr

Hollanda ile diplomatik kriz, gözleri ticari ilişkilere çevirdi. 2 bin 711 Hollandalı şirketin Türkiye'de 22 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor. 2 ülke arasındaki ticaret hacmi ise 6.6 milyar dolar.

 • 1

  Hollanda hükümetinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ziyaretlerini engellemesi iki ülke arasında diplomatik krize yol açarken gözler geçmişi 400 yıl öncesine dayanan ticari ilişkilere çevrildi.

  TÜRKİYE İLE HOLLANDA ARASINDAKİ EKONOMİK İLİŞKİLERDE SON DURUM İZLE

 • 2

  22 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

  22 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
  Habertürk'ün haberine göre halihazırda Hollanda Türkiye'nin önemli ticari ortaklarından biri konumunda. Ümit Burnu'nda kaybolan, Doğu'nun zenginliklerini ülkeye taşıyan 'Uçan Hollandalı' adlı ticaret gemisinin sonsuza kadar seyrine devam edeceğine dair efsanenin anayurdu Hollanda'nın Türkiye'deki riski 22 milyar dolar.
 • 3

  TİCARET HACMİ 6,6 MİLYAR DOLAR

  TİCARET HACMİ 6,6 MİLYAR DOLAR
  Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2016 yılında Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 6 milyar 604 milyon dolar oldu.
 • 4

  TİCARETTE İBRE TÜRKİYE LEHİNE

  TİCARETTE İBRE TÜRKİYE LEHİNE
  Türkiye, Hollanda'ya 3 milyar 589 milyon dolarlık ihracat yaparken, 3 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki ticaret son iki yıldır Türkiye lehine fazla veriyor.
 • 5

  HURDA İTHAL EDİYORUZ

  HURDA İTHAL EDİYORUZ
  Türkiye'nin ihraç ettiği ürünlerin otomobil ve tekstil, ithal ettiği ürünlerin başında ise demir çelik hurdası, petrol yağları ve traktörler geldi.
 • 6

  HOLLANDALI 2 BİN 711 ŞİRKET VAR

  HOLLANDALI 2 BİN 711 ŞİRKET VAR
  Hollanda, 22 milyar dolar ile Türkiye'ye en fazla doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında yer alıyor. Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre Hollanda'nın Türkiye'ye yapılan doğrudan yatırımlardaki payı yüzde 15.8 seviyesinde. Türkiye'de 2 bin 711 Hollanda sermayeli şirket faaliyet gösteriyor.
 • 7

  23 BİN TÜRK GİRİŞİMCİ

  23 BİN TÜRK GİRİŞİMCİ
  Hollanda'da 23 bin Türk girişimci bulunuyor. Türk şirketlerinin 2015 cirosu da 9 milyar doları geçti.