Kıdem tazminatı fona dönüşürse neler değişecek?

NTV Haber

Kıdem tazminatı için fon kurulmasını öngören yeni düzenleme için çalışmalarda sona gelindi. İşçi ve işveren temsilcilerinden görüş alınacak. Kıdem tazminatı fona dönüşürse ne değişecek? İşte kıdem tazminatında merak edilenler...

 • 1

  Kıdem tazminatında fon tartışmaları yeniden gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni sistem için çalışmalarını son aşamaya getirdi. Hazırlanan taslak düzenleme Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra, işçi ve işveren temsilcilerine de götürülecek. Peki kıdem tazminatı fona dönüşürse neler değişecek? İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemenin ayrıntıları...

  KIDEM TAZMİNATINDA NE DEĞİŞECEK? İZLE

 • 2

  Yeni sistem nasıl olacak?

  Yeni sistem nasıl olacak?
  NTV'nin edindiği bilgilere göre, kıdem tazmiatından daha fazla çalışanın hak kaybı olmadan yararlanabilmesi için çalışanlar adına bireysel hesap açılan bir fon kurulacak.
 • 3

  Mevcut çalışanlar etkilenecek mi?

  Mevcut çalışanlar etkilenecek mi?
  Kıdem tazminatı fonuna mevcut çalışanların katılımı zorunlu olmayacak. Fon kurulduğunda çalışıyor olanlar fona istemeleri halinde dahil olacak.
 • 4

  İşe yeni girenler için durum ne?

  İşe yeni girenler için durum ne?
  Evet, işe yeni girenler için kıdem tazminatı fonu zorunlu olacak.
 • 5

  Devlet fona katkı yapacak mı?

  Devlet fona katkı yapacak mı?
  Fona önceki taslaklardan farklı olarak devletin de katkı sunması üstünde duruluyor. Taslak düzenleme Bakanlar Kurulu'nda kabul görüp nihai hale gelirse, bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi kıdem tazminatı fonuna da devlet desteği olabilecek.
 • 6

  Fonda kalma süresi önemli mi?

  Fonda kalma süresi önemli mi?
  Çalışanlar, fonda kaldıkları süreye göre daha fazla tazminat alabilecek.
 • 7

  Fondan çıkılabilecek mi?

  Fondan çıkılabilecek mi?

  Kıdem tazminatı fonundan emeklilik ve yasal bekleme süresi dışında, evlilik, ölüm, konut satın alma gibi hallerde çıkılabilecek.

  Ancak çalışan örneğin evlilik gibi kıdem tazminatına fondan almaya hak kazandığı hallerde,, tazminatı almayıp fonda kalmayı sürdürürse ilave tazminat alabilecek.