2018’i sağlıklı ve fit karşılamak isteyenler için yapılacaklar listesi

ntv.com.tr

“Yeni yılda ilk hedefiniz sağlığınızı korumak olsun! Yedikleriniz, egzersiz ve düzenli uyku sizi yenileyecektir” diyen Diyetisyen Emre Uzun, 2018 yılı için “yapılacaklar” listesi hazırladı.

 • 1

  Diyetisyen Emre Uzun, 2018’i daha sağlıklı ve fit karşılamak isteyenler için önerilerini şöyle sıraladı:
 • 2

  “NE YERSEM O OLURUM” MOTTOSUNA İNANIN

  “NE YERSEM O OLURUM” MOTTOSUNA İNANIN

  Yemek tabağınızın yarısından fazlasının sebze ile dolu olmasına dikkat edin. Gözünüzü doyurmak için renkli, bedeninizi doyurmak için lifli ve ruhunuzu doyurmak için keyif aldığınız besinlere programınızda yer verirseniz başarıya ulaşabilirsiniz.

 • 3

  SU İÇİN

  SU İÇİN

  Çünkü su, bütün tabiatın itici gücüdür. Sağlıklı kalmak, sağlıkla zayıflamak için günde en az 1,5-2 litre su tüketmeniz gerekir. 1,5-2 litre su ortalama bir miktar. İdeal olan ise kişinin su ihtiyacını içinde bulunduğu duruma, mevcut hastalıklarına, hava sıcaklığına ve aktivite düzeyine göre ayarlaması. İlk yapmanız gereken şey, yeterli su içip içmediğinizi kontrol etmek. Günlük 8-10 bardak su içmeye özen gösterin ve su içmek için susamayı beklemeyin. İdrar renginizi de gözlemleyin. Koyu sarı renkse yeterli miktarda su içmiyorsunuz demektir.

 • 4

  ZAMANINDA UYUYUN

  ZAMANINDA UYUYUN

  Zamanında uyuyun ve bunu rutin bir alışkanlık haline getirin. Uyku açlık ve tokluk hissini düzenler. Saat 23.00-07.00 saatleri arasında ve toplamda 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Çünkü vücudumuzun biyolojik saati, gecenin ilerleyen saatlerinde bizi daha tuzlu ve yağlı yiyeceklere yöneltir. Bu da geç saatlere kadar oturan insanların, erken yatan insanlara kıyasla her gün ortalama 550 kalori daha fazla almalarına yol açar.

 • 5

  EGZERSİZ YAPIN

  EGZERSİZ YAPIN

  Egzersiz yapına ama daha da önemlisi yapmaktan zevk aldığınız egzersizlere yönelin. Düzenli olarak yapılan egzersizin sağlık açısından önemi büyüktür. Egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaşamın kapısını açan altın anahtar gibidir. Tüm kasların çalışmasını sağlamak ve körelmelerini engellemek amacıyla belirli aralıklarla yapılan her egzersizin aynı zamanda ‘bilinçli’ olarak yapılması gerekir ki insana her zaman fayda sağlasın... Fiziksel egzersiz yapmak, kendinizi günlük hayatınızda daha mutlu hissetmenizi sağlar. Çünkü aktif olduğunuzda vücudunuz daha fazla endorfin salgılar ve endorfin de vücudun doğal mutluluk hormonudur!

 • 6

  ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAYIN

  ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAYIN

  Ara öğün yiyin ama atıştırdıklarınız sağlıklı olsun! Aç kalmadan sağlıklı zayıflama yolunda en önemli destekçiniz ara öğünlerdir. Bir ara öğün yemek, kan şekerinizdeki dalgalanmaları kontrol altına alır. Bu sayede çabuk acıkmazsınız ve bir sonraki öğünde de daha az yersiniz. Ayrıca yediğiniz ara öğünler, sindirim sisteminizin de düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.