Meme kanseri riskini artıran 8 neden (Erkekler de risk altında)

ntv.com.tr

Meme kanseri gelişmiş toplumlarda kadınlarda en sık görülen tümör ve Türkiye’de de sıklığı hızla artıyor. Sadece kadınlara özgü olmayan, erkekleri de tehdit eden hastalıkla mücadelede en önemli etken ise erken teşhis ve etkin tedavi. Bununla birlikte riski artıran faktörleri bilerek önlem almak, meme kanserinden korunmada önemli rol oynuyor. TÜLAY KARABAĞ tulay.karabag@ntv.com.tr

 • 1

  1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle ntv.com.tr’ye açıklamada bulunan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Demir, dünyada yılda 1.7 milyon kadına meme kanseri tanısı konduğunu, hastalığa yakalanan insan sayısının artış gösterdiğini söyledi.
 • 2

  Bir taraftan sıklığı artarken, diğer taraftan görülme yaşı düşen hastalıkta tam şifa ile tedavi için erken teşhis çok önemli. Dr. Demir de bu noktaya parmak bastı, erken teşhisle birlikte devreye giren yeni ve etkin tedaviler sayesinde meme kanserine bağlı ölüm oranlarının, hastalığın sıklığından daha düşük değerlerde olduğunu aktardı.
 • 3

  BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

  BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

  Hastalık, meme ve koltukaltında ele gelen kitle, meme başında çekinti, meme başından kanlı akıntı şeklinde belirti verebiliyor. Ama Prof. Demir’e göre, asıl önemli olan kanserin bu belirtileri vermeden, çok küçükken yakalanması. Bunun tek yolu ise hiç şikayet yokken mammografik taramalarda tümörün belirlenebilmesi.

 • 4

  AİLESEL YATKINLIK ERKEKLERDE MEME KANSERİNİ TETİKLİYOR

  AİLESEL YATKINLIK ERKEKLERDE MEME KANSERİNİ TETİKLİYOR
  Meme kanseri sadece kadınları ilgilendiren bir hastalık gibi algılanıyor ancak erkekler açısından da risk olduğuna dikkat çeken Onkoloji Uzmanı, “Tüm meme kanseri vakalarının % 1’ini erkek meme kanserleri oluşturmaktadır. Erkek meme kanserlerinde genetik ailesel yatkınlıklar, örneğin BRCA 1/2 genlerinde ailesel mutasyonlar en önemli tetikleyici mekanizmalardır” dedi.
 • 5

  Uzmanların, erkeklerde görülen meme kanseriyle ilgili dikkat çektiği bir nokta da, meme kontrolünün önemsenmemesi nedeniyle genellikle teşhiste geç kalındığı, dolayısıyla tedavi başarısının da düşük olabileceği yönünde.
 • 6

  MEME KANSERİ RİSKİNİZ NE KADAR?

  MEME KANSERİ RİSKİNİZ NE KADAR?
  1- Genetik faktörün yanı sıra meme kanseri oluşumunu tetikleyen etkenler olduğunu söyleyen Demir’in anlattıklarına göre, hastalık riskini artırmada öne çıkan faktörler şöyle:
 • 7

  2- Erken adet görmek (12 yaşından önce).
 • 8

  3- Geç menopoza girmek.
 • 9

  4- Uzamış hormonal tedaviler.
 • 10

  5- Hiç doğurmamış olmak veya ilk doğumu 30 yaşından sonra yapmak.
 • 11

  6- Aşırı kilo.
 • 12

  7- Hareketsiz yaşam.
 • 13

  8- Aşırı alkol tüketimi.
 • 14

  MEME KANSERİNDE TEDAVİ SEÇENEKLERİ ARTIYOR

  MEME KANSERİNDE TEDAVİ SEÇENEKLERİ ARTIYOR
  “Meme kanseri, tanı ve tedavisinde dünyada en çok gelişmenin olduğu tümördür” ifadesini kullanan Onkolog Demir, hastalığın tedavisindeki gelişmeler hakkında şunları söyledi:

  “Tümörün genetik haritasının çıkartılarak kişiye özel tedavi seçimleri, yeni kuşak biyolojik tedaviler, akıllı moleküller, genetik hedefli tedaviler, hormonal tedaviler ile akıllı moleküllerin birlikte verilmesi bağışıklık sisteminin uyarılması ile kanserle mücadelesini sağlayan immünoterapiler, hastalığın tedavisindeki son ve önemli gelişmelerdir.”
 • 15

  GENETİK TARAMA KİMLERE ÖNERİLİYOR?

  GENETİK TARAMA KİMLERE ÖNERİLİYOR?

  Meme kanseri riskini düşürmede genetik tarama testlerinin etkili olduğunu dile getiren Demir, “Genetik tarama testlerinin erken yaşta meme kanseri teşhis edilen veya birden fazla kadında meme kanseri olan ailelerde yapılması, genetik bozukluk saptanan ailelerde tüm bireylerin yakın takibi ile koruyucu önlemler alınması, ailenin erkek üyelerinde de riski azaltacaktır” diye konuştu. 

  Fotoğraflar: Getty Images Turkey