Stres neden kilo aldırır?

İHA

Stresin duygusal açlığı neden olabileceğini belirten Diyetisyen Gülay Kızıl, duygusal açlığı bastırıken yüksek kalorili gıdalara yönelmenin kilo artışına neden olduğunu söyledi, “Mutluluk hormonu belli besinlerle pik yaptırılarak duygusal açlık giderilebilir” dedi.

 • 1

  Birçok sorunda olduğu gibi stresin reçetesinin de doğada saklı olduğunu ifade eden Diyetisyen Gülay Kızıl, gün içerisinde insanların evde, okulda ve iş yerlerinde stres altında kalabildiğini ve bunun da duygusal açlığı neden olabileceğini söyledi.
 • 2

  Duygusal açlığı bastırırken kilo kontrolünün de önemli olduğuna dikkat çeken Kızıl, “Mutlu olmaya çalışırken aynı zamanda da kilo kontrolümüzü de sağlamalıyız, kilo almamaya dikkat etmeliyiz” dedi.

 • 3

  “MUZ, UYKU KALİTESİNİ ARTTIRIR”

  “MUZ, UYKU KALİTESİNİ ARTTIRIR”
  Stres kontrolüne yardımcı olan besinlere dikkat çeken Kızıl, muzda triptofan denilen ve alındığı zaman serotonine dönüşen aminoasitler olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

  “Potasyum minerali bakımından çok zengin olan muz, böbrek hastalarının çok da tercih etmemesi gereken bir besindir. Bunun dışında muz uyku kalitenizi arttırarak dolaylı yoldan da mutluluğunuza katkı sağlayabilir. Gece uyumadan önceki son ara öğününüzü bir porsiyon muzla yaptığınız zaman uyku kalitenizi arttırarak daha mutlu olmanız mümkün.
 • 4

  "STRES VE AÇLIĞA KARŞI SÜT"

  "STRES VE AÇLIĞA KARŞI SÜT"
  Süt ürünleri de muzda olduğu gibi triptofan aminoasiti bakımından çok zengin bir besin grubudur. Bunun dışında stresle ve açlıkla da savaşmanızı kolaylaştıracak bir besin grubudur. Günde mutlaka 2 porsiyon kadar süt ve süt ürünleri alınması gerekir. Aynı zamanda kalsiyum, D vitamini, B12 vitamini yönünden de çok zengin olduğu için kemik sağlığımızı korumamıza yardımcı olacaktır.
 • 5

  “SOMONUN ANTİDEPRESAN ETKİSİ VAR”

  “SOMONUN ANTİDEPRESAN ETKİSİ VAR”
  Somon balığı dünyanın en iyi antidepresanlarından biri olarak kanıtlanmış omega3 bakımından çok zengin bir besindir. Günlük düzenli olarak omega 3 yağ asidi tüketen bireylerin stres seviyesi çok düşük bulunmuşken zihinsel aktiviteleri ise tam tersine çok yüksektir.
 • 6

  “İNCİR MUTLULUK VERİR, CİLT SAĞLIĞINI KORUR”

  “İNCİR MUTLULUK VERİR, CİLT SAĞLIĞINI KORUR”
  Bununla beraber sadece somon balığı değil omega 3 içeriği çok yüksek olan ve bize mutluluk verebilecek diğer iki besinde uskumru ve ton balığıdır. Triptofan aminoasidi içeriğiyle öne çıkan bir diğer meyvemiz incirdir. İncir size mutluluk verirken aynı zamanda cilt sağlığımızı korur ve bağırsak hareketlerimizi arttırır. Burada dikkat etmemiz gereken nokta glisemik indeksi çok yüksek bir meyve olan inciri diyabet hastalarnın porsiyon kontrolünü göz önüne alarak tüketmesi gerekir.
 • 7

  “FOLİK ASİTİN DEPRESYONU ÖNLEYİCİ ETKİSİ KANITLANDI”

  “FOLİK ASİTİN DEPRESYONU ÖNLEYİCİ ETKİSİ KANITLANDI”
  Kuşkonmaz folik asit ve triptofan içeriği çok yüksek bir sebzedir. Folik asidin depresyonu önleyici etkisi kanıtlanmıştır ve folik asit birçok antidepresanın içeriğinde kullanılır. Kuşkonmazın bunun dışında vücudumuzda önemli iki etkisi daha vardır. İdrar söktürücü ve ödem atmanıza da yardımcıdır. Bir yandan kendinizi mutlu ederken öbür taraftan vücudunuzdaki ödemi kuşkonmaz yiyerek uzaklaştırabilirsiniz.
 • 8

  “BAĞIRSAK SAĞLIĞI MUTLULUKLA İLİŞKİLİ”

  “BAĞIRSAK SAĞLIĞI MUTLULUKLA İLİŞKİLİ”
  Yoğurt içerisinde bulunan koenzim dediğimiz yapılar yağ yakımını sağlarken bir yandan da sindirim sisteminizdeki aktiviteleri hızlandıracaktır. Bağırsak sağlığımızın mutlulukla direkt ilişkili olduğunu hiçbir zaman unutmayıp günde mutlaka 2 su bardağı kadar yoğurdu diyetinize eklemeniz gerekir.
 • 9

  “SOYA FASULYESİ RAHATLATIR”

  “SOYA FASULYESİ RAHATLATIR”
  Soya fasulyesindeki çözünür lif, folik asit ve omega3’ü mutluluğun anahtarı olarak nitelendirebiliriz. Folik asit aynı zamanda lif içeriğinden ötürü prostat ve meme kanserine karşı koruyucudur.”
 • 10

  “GÜNE MUTLU EDECEK BİR KAHVALTI İLE BAŞLAYIN”

  “GÜNE MUTLU EDECEK BİR KAHVALTI İLE BAŞLAYIN”
  Güne, güzel başlamak ve duygusal açlığı bastırmak için mutlu bir kahvaltı sofrası öneren Kızıl, “Bize daha çok mutluluk hissi verecek bir kahvaltı örneklendirmek gerekirse, güne bir su bardağı süt, bir porsiyon muz, bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ve iki adet tam ceviz içiyle hazırlanmış bir karışımla serotonin seviyenize pik yaptırarak duygusal açlığınızı yatıştırabilir ve güne çok daha mutlu başlayabilirsiniz. Bunların dışında brokoli, kabak çekirdeği, ısırgan otu, ceviz, ıspanak, midye de serotonin seviyenizi yükseltecek ve duygusal açlığınızı yatıştıracak besinlere örnektir” ifadelerini kullandı.
 • 11