Sinemada haftanın filmleri (2 Kasım 2018)

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 7 film vizyona girdi. (Ceren Ala filmleri değerlendirdi. / Ceren.ala@ntv.com.tr)

 • 1

  Bohemian Rhapsody

  Freddy Mercury'yi, zaten olmuş bir şeyi, bir daha nasıl anlatırsın? Peki her zaman anlatman gerekmez mi? Bu işin bir etiği var mı, bilmiyorum. Müziğin yaratıcıları, yeteneğin vücut bulmuş halleri, acılarla yoğrulmuş ruhlar, yani yaşadığı sürece çok iyi şarkılar yapıp tarifsiz bir ölümle giden sanatçıların hayatlarını anlatan filmler çekip, milyonlar kazanmayı beklemek... Bana bakmayın siz. Rami Malek’in Freddie Mercury’e benzerliği tartışılmaz. Queen’in şarkılarını duymak da büyük keyif verecek. 60'lı yılların sonunda Londra'da kurulan ve tüm zamanların en efsanevi gruplarından birine dönüşen Queen'in ikon haline gelmiş solisti Freddie Mercury'yi ve Mercury'nin liderlik ettiği grubun Live Aid konserine kadar ilerleyen sürecini ele alıyor. Aksiyon türünün aranan yönetmeni Bryan Singer imzalı filmi izlemekte fayda var.

  Bohemian Rhapsody fragmanı 

 • 2

  Fındıkkıran ve Dört Diyar

  Yıl olmuş 2018. Hayat gailesi, ekmek parası derken, eşinizden dostunuzdan, hatta yavrunuzdan bile uzaklaşmış olabilirsiniz. Yani şimdi çocuğunuza Rus besteci Çaykovski'nin 1891 yılında bestelediği Fındıkkıran Balesi’nin müziği çok güzeldir deseniz size Dua Lipa cevabını verebilir. İşte vizyondaki bu tatlı film, ailece izleyebileceğiniz, eğlenceli ve faydalı bir hikaye barındırıyor. E.T.A. Hoffmann'ın klasik masalından esinlenen filmde Fındıkkıran efsanesinin karanlık yüzü resmediliyor. Keire Knightley, Mackenzie Foy, Morgan Freeman ve Helen Mirren gibi isimlerin yer aldığı filmi Lasse Hallström yönetiyor.

  Fındıkkıran ve Dört Diyar fragmanı 

 • 3

  İyi Oyun

  Bilgisayar oyunu League of Legends'ın Türkiye'deki büyük turnuvasına hazırlanan beş gencin hikayesinin anlatıldığı İyi Oyun Türkiye'nin ve dünyanın ilk e-spor sinema filmi olmasıyla öne çıkıyor. Liseyi yeni bitirmiş, sıradan bir çocuk olan Cenk, yarı zamanlı çalıştığı internet kafede, parayla başkalarının yerine oyun oynayarak, ailesini tek başına geçindirmeye çalışan annesine destek olmaktadır. Yeni kurulan bir takımın menajeri tarafından keşfedilip, kendini profesyonel oyun dünyasının içinde LoL takımında bulan Cenk, takım arkadaşları Batu, Naz, JJ, Aslan ve sonradan dahil olacak gizemli koçları Özer'le beraber çıktığı zorlu yolculukta, sezon turnuvasını kazanmak için sadece oyunu iyi oynamak yeterli olacak mıdır? sorusunu soruyor. Filmin iddialı şarkılarında dünyaca ünlü rap yıldızı Snoop Dogg, Hey! Douglas, Gripin ve Gazapizm gibi isimlerin imzası bulunuyor. Mert Yazıcıoğlu, Yiğit Kirazcı, Afra Saraçoğlu, Hakan Kurtaş, Orkun Işıtmak, Bahar Şahin, Doğaç Yıldız, Tolga Canbeyli, Bada Oh Deniz ve Kerem Bürsin'in başrollerinde yer aldığı filmde şarkıcı Edis de konuk oyuncu olarak bulunuyor. Filmin yönetmeni Umut Aral.

  İyi Oyun fragmanı 

 • 4

  Dünya Hali

  İsim benzerliği ve aynı alanda koştuklarından dolayı olsa gerek Murat Boz ve Murat Dalkılıç hep karşılaştırılır. Bence Boz olan Dalkılıç olanın eline müzikal anlamda su dökemez. Dalkılıç filmde güya filofobik bir karakteri yani aşık olmaktan korkan bir adamı canlandırıyor. Sevimli bir oyuncu olan Melis Sezen’in canlandırdığı karaktere aşık oluyor vs. Orta halli bir romantik komedi. Filmin yönetmeni Ömer Can. Bakalım oyunculukta Boz mu Dalkılıç mı? öne çıkacak.

  Dünya Hali fragmanı 

 • 5

  Ecinni

  Mehmet Sağlam'ın yazıp yönettiği Ecinni, çocukluğunda kız kardeşinin ortadan kaybolmasının akabinde cinlerle iletişime geçmeye başlayan Kadir ile arkadaşlarının belgesel çekimi için gittikleri köyde yaşadıklarını anlatıyor.

  Ecinni fragmanı 

 • 6

  Tutsak

  Ann Patchett'in çok satan romanından uyarlanan Tutsak sıradan bir gerilla – hükümet savaşı veya rehin alma operasyonu değil. İçinde bolca romantik öğe var. Çünkü aşk, onun da ötesinde sanat var. Japon endüstri devi Hosokawa'nin düzenlediği özel bir partide beyefendi ile onun muhteşem evinde konser vermek üzere Güney Amerika'ya seyahat eden ünlü soprano Roxanne Coss arasında hafiften başlayan aşk rüzgarı, aynı evi arkadaşlarının hapishaneden çıkarılması için basan gerillanın varlığıyla fırtınaya dönüşür. Zamanla aynı dili konuşmayan iki grup arasında ortak bir dil oluşacaktır: Müzik... Paul Weitz imzalı filmde Julianne Moore, Ken Watanabe ve Christopher Lambert gibi isimler rol alıyor.

  Tutsak fragmanı 

 • 7

  Climax

  Ah, Gaspar Noe... “Enter the Void” filminle içimdeki karanlığı besledin. “Love” filmin daha da ileri gidebileceğinin ispatıydı. Şimdi bence cinselliğe çok daha estetik bir pencereden bakıyorsun: Dans! Yine kırmızının hakim olduğu hikayende, bir odaya, birbirinden yetenekli dansçıları sokuyor ve “Doğum ve ölüm sıra dışı deneyimlerdir. Yaşam, geçici bir hazdır.” Diyorsun. Film, sapa ve boş bir okul binasında provalarını gerçekleştirmek için buluşan yirmi kişilik bir dans grubunun düzenlediği partinin kontrolden çıkmasıyla gelişenleri anlatıyor. Mutlaka ama mutlaka izleyin. Sofia Boutella, Romain Guillermic başrolde.

  Climax fragmanı