Şırnak'ta doğal güzellikleriyle hayranlık uyandıran yer: Beytüşşebap

Anadolu Ajansı

Şırnak'ın yıllarca terörün gölgesinde kalan Beytüşşebap ilçesinin el değmemiş yaylaları, dereleri, kaplıcaları ve vadileri ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

 • 1

  beytüşşebap, şırnak gezilecek yerler

  Şırnak'ın terörden arındırılarak huzura kavuşan Beytüşşebap ilçesi doğal güzellikleriyle hayranlık uyandırıyor.

  Yıllarca terörün gölgesinde kalan Beytüşşebap'ın, kararlılıkla devam eden operasyonlar sayesinde teröristlerden arındırılan yaylaları, dereleri, kaplıcaları ve vadileri, yemyeşil doğasıyla seyri doyumsuz manzaralar oluşturuyor.

 • 2

  beytüşşebap, şırnak gezilecek yerler

  İlçenin doğusunda yer alan Altın ile batısında yer alan Tanin dağları, bol su kaynaklarından oluşan kanyonlar ve yaylalar, yaz aylarında kartpostalı andırıyor.

 • 3

  beytüşşebap, şırnak gezilecek yerler

  Sert geçen kış aylarının ardından baharın gelmesiyle yüksek kesimlerde eriyen karlar, kimi yerlerde şelalelere dönüşürken kimi bölgelerde ise derin kanyonlardan süzülerek Habur Çayı'nı besliyor.

 • 4

  beytüşşebap, şırnak gezilecek yerler

  Kato ve Komtik dağları ile Faraşin, Laleşi, Meydana Zengil, Meydana Kolya, Meydanbelek yaylalarını bünyesinde barındıran ilçe, serin havası ve doğal güzellikleriyle yaz aylarında göz kamaştırıyor.

 • 5

  beytüşşebap, şırnak gezilecek yerler
  Doğal güzelliklere sahip Beytüşşebap tarihi ve kültürel varlıkları, zengin mutfağı, misafirperverliğiyle de turizme kazandırılmayı bekliyor.
 • 6

  "BEYTÜŞŞEBAP İNANILMAZ BİR POTANSİYEL TAŞIYOR"

  beytüşşebap, şırnak gezilecek yerler

  Kaymakam İsmail Pendik, yaptığı açıklamada, geçmişte ilçenin çekinilen bir yer olarak anıldığını ifade ederek, Beytüşşebap'ın artık korkulacak bir yer olmadığını söyledi.

  "Buranın Karadeniz'deki yaylalardan, hatta İsviçre'deki Alpler'den eksik kalır yanı yok. Kato Dağı'ndan Faraşin Yaylası'na, Yeşilöz Deresi'ne kadar Beytüşşebap inanılmaz bir potansiyel taşıyor" diyen Pendik, huzura kavuşan ilçenin doğal güzelliklerinin görünür hale geldiğini aktardı.

 • 7

  Pendik, ilçedeki Zümrüt Kaplıcalarının da termal turizmi açısından önemli olduğuna işaret ederek, "İnşallah oraya bir otel kazandıracağız, mevcut tesisleri modernleştireceğiz ve termal turizm açısından ilçemize büyük katkı sağlayacak." dedi.

 • 8

  FARAŞİN YAYLASINDA HUZUR HAKİM

  FARAŞİN YAYLASINDA HUZUR HAKİM

  Pendik, Faraşin Yaylası'nın küçük ve büyükbaş hayvancılığın yanı sıra arıcılık ve doğal güzellikleri ile ön plana çıktığını dile getirerek, yaylada artık huzurun hakim olduğunu vurguladı.

  Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sayesinde vatandaşların Faraşin'e korkmadan ve çekinmeden gidebildiğini, o bölgede gezdiğini anlatan Pendik, insanların aradıkları huzuru ve doğal güzellikleri Faraşin Yaylasında bulduğunu aktardı.

 • 9

  "TERMAL, İNANÇ, DOĞA VE KIŞ TURİZMİNİ İLÇEYLE BULUŞTURACAĞIZ"

  "TERMAL, İNANÇ, DOĞA VE KIŞ TURİZMİNİ İLÇEYLE BULUŞTURACAĞIZ"

  Pendik, ilçenin turizme kazandırılması için çalışmalar yürütüldüğüne işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "İnşallah burayı turizme açmayı planlıyoruz. Uzun vadede kayak merkezleri için de potansiyelimiz var. Bunun da fizibilite çalışmasını yapıp termal, inanç, doğa ve kış turizmini ilçeyle buluşturacağız. Bunları gerçekleştirdiğimizde Beytüşşebap'ın Türkiye'nin diğer yerlerinden eksik yanı kalmayacak. Buradaki huzur, birlik ve kardeşlik daha da güçlenerek devam edecek"

 • 10

  Yıllar önce gidilemeyen yerlerin son 3 yılda huzurun sağlanmasıyla keşfedildiğini belirten Pendik, bu yerlerden biri olan ilçeye 10 kilometre uzaklıktaki Aşağıdere Şelalesinin 7'den 70'e vatandaşların uğrak mekanı haline geldiğini, piknik için ziyaretçilerini ağırladığını kaydetti.

 • 11

  "BURADA BEKLEDİKLERİNİN FAZLASINI BULACAKLAR"

  "BURADA BEKLEDİKLERİNİN FAZLASINI BULACAKLAR"

  Beytüşşebap'ta gerçek anlamda huzurun hakim olduğuna dikkati çeken Pendik, şöyle konuştu:

  "Türkiye'de güvenlik açısından belki de en risksiz yerlerden birisi. Kahraman güvenlik güçlerimiz son 3 yılda inanılmaz gayret göstererek, buranın huzur ve kardeşlik ilçesi haline dönüşmesini sağladı. Yaptığımız projelerle de bunu kalıcı hale getiriyoruz. Buraya artık çekinmeden gelebilirler. Kato Dağı önceden terörle anılırdı, bu yıl ilk defa uçurtma şenliğini düzenledik. Artık Kato terörle değil, uçurtmalarla, çocukların sevinçleriyle anılacak. Fotoğraf meraklılarını, doğa tutkunlarını, doğa sporlarına ilgi duyanları Beytüşşebap'a bekliyoruz. Burada beklediklerinin fazlasını bulacaklar"

 • 12

  "BEYTÜŞŞEBAP'IN TURİZME KAZANDIRILMASINI İSTİYORUZ"

  "BEYTÜŞŞEBAP'IN TURİZME KAZANDIRILMASINI İSTİYORUZ"

  Beytüşşebap'ta yaşayan vatandaşlardan Kemal Aslan, bölgenin artık huzura kavuştuğunu belirterek, ilçenin artık kanyonları, yaylaları, dereleri ve su kaynakları ile tanınmasını istediklerini söyledi.

  Yerli ve yabancı turistleri ilçeye davet ettiklerini ifade eden Aslan, "Gelsinler yaylalarımızı, doğal güzelliklerimizi, insanlarımızın misafirperverliğini görsünler" diye konuştu.

 • 13

  Mesut Aslan da Beytüşşebap'ın birçok güzelliği bünyesinde barındırdığını dile getirerek, bu doğal güzelliklerin keşfedilmeyi beklediğini aktardı.

  Aslan, "Beytüşşebap'ın turizme kazandırılmasını istiyoruz. Rafting yapılabilecek Habur Çayımız, doğa sporlarına elverişli Faraşin Yaylası var. Turistlerin bu bölgeye gelmesi için çalışmalar yapılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

 • 14

 • 15

 • 16

 • 17

 • 18

 • 19

 • 20

 • 21