Deneme kabinindeki adamı kim öldürdü? (Detaylar katili ele veriyor)

ntv.com.tr

Buradaki bulmacaları çözebilmek için her detaya ayrı ayrı dikkat etmeniz gerekiyor. İşte sosyal medya kullanıcılarının büyük ilgisini çeken, zihin açıcı 6 soru. (Cevaplar foto galerinin en sonunda)

 • 1

  1. Katil kim?

  1. Katil kim?
  Giyim mağazasının deneme odasında silahla öldürülmüş halde yerde yatan adamın katili numaralandırılmış kişilerden hangisi? Küçük detaylar katili ele veriyor.
 • 2

  2. Çocuğu kim kaçırdı?

  2. Çocuğu kim kaçırdı?
  Resimlerden bir tanesindeki çocuk tanıdığı birinin elini tutmuyor, kaçırılıyor. Hangisi olduğunu bulabilecek misiniz?
 • 3

  4. İntihar mı, cinayet mi?

  4. İntihar mı, cinayet mi?
  Odanın içini dikkatlice inceleyip olayın intihar mı yoksa cinayet mi olduğunu çözün.
 • 4

  5. İntihar mı, cinayet mi?

  5. İntihar mı, cinayet mi?
  Ofisteki detaylar bu olayın intihar mı, cinayet mi olduğunu ele veriyor. Bu adam intihar mı etti yoksa öldürüldü mü?
 • 5

  5. İntihar mı, cinayet mi?

  5. İntihar mı, cinayet mi?
  Bu resimdeki detaylara bakarak olayın intihar mı ya da cinayet mi olduğuna karar verin. Ancak buradaki detaylar okuyucunun bakış açısına göre farklılık gösterebilir.
 • 6

  6. Ganpat'ın katili kim?

  6. Ganpat'ın katili kim?

  Sherlock Holmes, Ganpat'ın öldürülmesi üzerine çalışmaktadır. Elinde cinayetle ilgisi olduğunu düşündüğü 3 şüpheli vardır:

  1. Arkadaşı, Rakesh Gupta

  2. Eşi, Bhawna

  3. Yardımcısı, Jason Kumar

  Üç şüpheli de cinayet günü Ganpat'ı ziyaret etmiştir. Sherlock cinayet mahalinde ayrıca bir not da bulmuştur. Notta "7B91011" yazmaktadır. Bu notu gören Sherlock hemen katili tespit eder. Katil kimdir?

 • 7

  CEVAPLAR

  CEVAPLAR
  Katil 3 numaralı, kolunda alçı olan adam. Çünkü, kolundaki sargının içinde silahını rahatlıkla gizleyebilir. Ayrıca kolu sarılı bir adamın tişört ve ceket bakmak için mağazada olması, asıl düşüncesinin başka olduğunu düşündürebilir. Bütün bunların yanında kasiyer ve kasada para ödeyen adam sağ ellerini kullanmaktadır. Cinayete kurban giden adamın sağ tarafından vurulduğunu düşünürsek bunu sol elini kullanan bir adamın yaptığı sonucuna ulaşabiliriz. 3 numaradaki adam solaktır.
 • 8

  "A" resmindeki adam çocuğu tutuyor ama diğer resimlerde çocuk adamın elini tutuyor. Bu yüzden "A" resmindeki adamın çocuğu kaçırdığı sonucuna ulaşabiliriz.
 • 9

  Bu olay cinayet. Masadaki saatin kırılması odada boğuşma olduğunu gösteriyor. Ayrıca 2 tane su bardağı detayı da odada ölen adamın haricinde bir kişi daha olduğu sonucuna ulaştırıyor. Bütün bunların yanında yataktaki kitap ve defterden adamın kitap okuduğu ve bazı notlar aldığını anlayabiliriz. Ancak masanın üstündeki intihar notunun başka bir kalemle yazılması da şüphe çeken diğer bir unsur. Son olarak, adamın koltuk değneklerinin asıldığı yerden uzakta durması olayın intihar olmadığının ispatı.
 • 10

  Bu olay cinayet. Ofisteki eşyaların etrafa saçılması bir boğuşma olduğunun göstergesi. Aynı zamanda kurşun yarası intiharların genelinde olduğu gibi adamın başında değil, göğsünde. Son olarak, masadaki telefonun konumundan ve kalemin düştüğü yerden adamın solak olduğunu anlıyoruz ancak silah sağ elinden düşmüş gibi duruyor.
 • 11

  Bu resim diğerlerinden biraz daha farklı. Çünkü detaylar olayın cinayet olduğu açısından da yorumlanabilir, intihar olduğu açısından da.

  Cinayet olduğunun ispatları:

  Odada boğuşma olduğunu gösteren kanıtların olması. Bardağın durduğu yerden adamın solak olduğu görülmesi ama silahın sağ tarafa düşmüş olması. Arka tarafta açık pencereden kaçtığını düşünebileceğimiz başka birinin kaçtığının görülmesi.

  İntihar olduğunun ispatları:

  Duvardaki ekrandan adamın iflas ettiğini anlamamız. Sarhoş olan adamın odayı dağıtıp, içki şişesini duvara doğru fırlatıp kırmış olabileceği düşüncesi. Masadaki intihar notu. Ayrıca dışarıdaki adamın pencerenin açık olduğu yöne değil de diğer tarafa doğru koşuyor olması.

  Dolayısıyla hangi sonuca ulaştıysanız, doğrusunuz.

 • 12

  Sherlock, notta takivimdeki aylara karşılık gelen numaralar yazdığını keşfeder. "B" harfi hızlıca yazıldığı için aslında "8" yazılmak istenmiştir. Bundan dolayı İngilizce 7-8-9-10 ve 11. aylara karşılık gelen: July, August, September, October, November kelimelerinin baş harfleri J-A-S-O-N katili ele veriyor.