Julianne Moore: Sinemada cinsiyetler arası ücret eşitliği için kota konulmalı

72. Cannes Film Festivali’ne katılan ünlü oyuncu Julianne Moore kadın ve erkek sinemacılar arasında ücret eşitliğini sağlamak için kota konuşması gerektiğini söyleyerek, "Kapıları açmak zorundasınız" dedi.

 • 1

  Hollywood’un ünlü oyuncusu Julianne Moore, 72. Cannes Film Festivali’nde katıldığı bir etkinlikte sinemada ücret eşitsizliği hakkında konuştu.

 • 2

  “Herkes işbirliği içinde olmadığı sürece cinsiyet eşitliğini sağlayamayız” diyen Moore, “Bizler dünya nüfusunun yüzde 52’sini oluşturuyoruz. Dengeyi sağlamak için, kültürümüzü değiştirecek bazı önlemler almamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

 • 3

  “Eşitliğe ulaşmak için büyük değişiklikler yapmak zorundayız. Bu bir gerçek. Dolayısıyla ben kotaya inanıyorum” diyen ünlü oyuncu, “Cinsiyet, kültür ya da etnik özelliği ne olursa olsun herkes için oyun alanında dengeyi sağlamalıyız. Kapıları açmak zorundasınız” dedi.

 • 4

  Cinsiyet kotası, sinemanın kamusal finansmanla desteklendiği Avrupa’da yaygın olsa da Hollywood’da çok tartışılmadı. İsveç, Norveç ve İrlanda’daki enstitüler tıpkı İngiliz Film Enstitüsü gibi kadın ve erkek sinemacılara kamu fonundan yüzde 50’lik kota belirliyor.

 • 5

  ABD’de geçen yıl en çok izlenen 250 filmin yüzde 8’i kadın yönetmenlerin elinden çıktı. Oysa bir yıl önce oran yüzde 11’di.