İlişkili Haberler

45 yaşındaki İsmi Çevik, nefes darlığı şikayetiyle Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesine başvurdu. 

Tetkikler sonrasında kalbinde mandalina büyüklüğünde tümör tespit edilen Çevik'in ameliyat edilmesine karar verildi. Robotik cerrahi ameliyatıyla kalbindeki tümör çıkarılan Çevik, sağlığına kavuştu. 

Çevik, açıklamasında, son 2 aydır halsizlik şikayetlerinin iyice arttığını ve bunun tansiyon probleminden kaynaklandığını düşündüğünü anlattı. 

Kardiyolojiye başvurduğunda kalbinde kitle olduğunu öğrendiğini söyleyen Çevik, "Ameliyat olmam gerektiği söylendi. Çok korkuyordum göğüs kafesim açılacak diye ama hastanede robotik cerrahi ile ameliyat yapılabiliyormuş. Kızım izletti ameliyatın nasıl olacağını. Ameliyat izi olarak sadece 3 delik var. Allah'a şükür çok iyiyim." ifadelerini kullandı. 

"ROBOTİK CERRAHİDE KAN NAKLİNE ÇOK AZ İHTİYAÇ DUYULUYOR"

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Doktor Burak Onan da Çevik'in kalbin az kan pompalamasına bağlı eforla gelen bir takım şikayetlerle hastaneye geldiğini aktardı. 

EKO incelemesinde hastanın kalbinde mandalina büyüklüğünde büyük bir kitle tespit ettiklerini aktaran Onan, "Kitle, kalbin sol kulakçığının içindeydi. Bu kulakçığın boyutu da mandalina boyutundan biraz daha büyük. Ameliyat sırasında bir odacığın hemen hemen üçte ikisini dolduran bir kitleyle karşı karşıya kaldık." diye