İlişkili Haberler

Yoğun kar yağışlarının olduğu dönemlerde özellikle ara sokaklar, kaldırımlar ve üst geçitler zaman zaman buz pistine dönüşebiliyor. İş ve okullarına gitmeye çalışan kişiler için büyük bir tehlike oluşturan buzlanma, kimi zaman sokakta yürümeyi de kabus haline getirebiliyor. Bu nedenle kayarak düşmeler sonucu ciddi yaralanmalarla karşılaşmamak için çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü buzlanmanın ve kar örtüsünün sertleşmesinin yol açtığı kazalar, ölümcül tablolarla sonuçlanabiliyor. Düşmeler sonucu yaşanan burkulma gençlerde yumuşak doku travmasına sebep olurken, yaşlılarda ise ciddi kırıkların yaşanmasına zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle bilhassa yaşlıların karlı günlerde mecbur durumların dışında dışarı çıkmamaya özen göstermesi gerekiyor.

EN FAZLA DOKU EZİLMELERİ, KIRIK VE ÇIKIK PROBLEMLERİ YAŞANIYOR

Buzlanan yollarda yaşanan kaymaların, çoğunlukla kollar açıkken eller üzerine düşmeler sonucu yaşandığını belirten Central Hospital’dan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Can Yapıcı, bu düşmelerin yaşanmasıyla da el bileğinde, parmak eklemlerinde, dirsek ve omuzlarda yumuşak doku ezilmelerinin oluşabildiğini söylüyor. Kayarak düşme sonucunda ayrıca kırık ve çıkık problemleri de sıkça görülebiliyor. Boyun ve başa alınan darbe sonucunda ciddi travmalara neden olabilen kayarak düşmelerde, kişinin hiç vakit kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekiyor. 

KAYARAK DÜŞMELERLE KARŞILAŞMAK İSTEMİYORSANIZ BU ÖNLEMLERE DİKKAT!

Dr. Yapıcı, karda ve buzda güvenli yürümek için alınabilecek tedbirlerle, düşme durumunda yapılması gerekenler hakkında şunları söylüyor:  

Kar yağdığı dönemlerde kaymayan ayakkabılar ve yumuşak giysiler giymeye özen gösterin.
Sokağa çıktığınızda kesinlikle elleriniz cepte yürümeyin.
Küçük ve yavaş adımlar atın.
Buz tutan merdivenlerden inip çıkarken ayakların basamaklara tam olarak temas ettiğinden emin olun.
Merdivenlerden inerken veya çıkarken korkuluklardan destek alın.
Buzlanma olan alanlardan mümkün olduğunca uzak durun.
Kaygan zeminlerde yürürken şemsiye ya da bastonlardan destek alın.
Yumuşayan karın altında buz tabakalarının olabileceğini unutmayın.
Olası bir düşme durumunda avuç içlerinin yere bakmasını sağlayın. Böylelikle kalçalara binen yük azalacaktır.
Leğen kemiği, sırt, bel ve boyun travmalarında, kazaya uğrayan kişiyi hareket ettirmeden hastaneye götürün.

Fotoğraflar: Central Hospital