İlişkili Haberler

Türkiye'de her yıl 2 binden fazla kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Hayatını kaybedenlerin ailelerinin organ nakline izin vermemeleri nedeniyle sağlam

BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞEN HASTANIN YAKINLARI ONAY VEREBİLİR

Akli dengesi yerinde, 18 yaşını doldurmuş herkes organ bağışında bulunabilir. Organ Bağış Kartınız varsa bu sizin vasiyetiniz sayıldığı için yakınlarınız bu konuda daha rahat karar verebilir. Sadece yoğun bakımda makineye bağlı iken beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden, organ nakli uzman hekimleri tarafından uygun şartlarda alınan organ ve dokuların nakli sağlanır.  

Organ ve doku bağışının artırılması için kamuoyundaki bilgi eksikliğinin giderilmesi ve konunun öneminin sürekli gündemde tutulması, binlerce kişinin sağlığına kavuşması için çok büyük önem taşıyor. 

“ÇÜRÜYÜP GİDECEK ORGANLARINIZI BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ”

Bu noktadan yola çıkan, organ bağışı ve organ nakli konusundaki farkındalığın arttırılmasını amaçlayan çalışmalardan biri de İstanbul’da gerçekleşecek. Kadıköy Belediyesi, Kadıköy Kent Konseyi ve Sağlık Çalışma Grubu, Tüketici Sorunları Derneği-TÜSODER, İyilik İçimizde Diyaliz ve Organ Nakli Hastaları Derneği ve KANOPE paydaşlığında;  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi tarafından görevlendirilen Lütfü Kırdar EAH ve Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Nakil Koordinatörleri, 7-8 Kasım 2018 tarihlerinde saat 14:00’den itibaren Kadıköy Bahariye Süreyya Operası önünde organ ve doku bağışı konusunda bilgilendirme yapacak ve isteyenlerden organ bağış kaydı alınacak.  

Organizasyon ekibi tarafından yapılan duyuruda; “Ülkemiz ve insanlık adına henüz bağış yapmayan herkesi, ölüm sonrası kısa sürede çürüyüp gidecek olan organları ve dokuları bir cana can katmak için bağışlamak konusunda duyarlılığa davet ediyoruz” çağrısı yapıldı.

VİDEO: ORGAN BAĞIŞI İÇİN NERELERE BAŞVURULMALI?