40 yıl aradan sonra yeniden sahnede buluşan Özyağcılar çiftinin rol aldığı Kral'ın galası, 7 Ocak Pazartesi akşamı artısahne Mediciyeköy’de gerçekleşti. Galaya yoğun ilgi gösteren davetliler oyunun sonunda, usta çifti ve oyun ekibini ayakta alkışladı.

 Fatih Aksoy ve Işıl  Yücesoy
 Fatih Aksoy ve Işıl  Yücesoy

Kral'ın galasına katılanlar arasında Mahsun Kırmızıgül ve eşi Ece Binay, Salih Bademci, Berna Laçin, Bekir Aksoy, Işıl Yücesoy, Nefise Karatay, Sinan Çalışkanoğlu ve eşi Çiğdem Şen, Ayşen İnci, Anta Toros, Füsun Önal, Fatih Aksoy, Mert Turak, Metin Zakoğlu, Nurkan Törün, Ferdi Alver, Reyhan Ulu, Şaylan Akmen ve Nilgün Kasapbaşoğlu gibi birçok tanınmış tiyatro dostu da yer aldı.

Salih Bademci
Salih Bademci

KRAL'IN KADROSU

Tiyatro Martı’nın sahneye koyduğu iki perdelik Kral oyununda başrolleri; Erdal Özyağcılar, Güzin Özyağcılar, Barış Kıralioğlu, Merve Engin, Gözde Çetiner, Ferdi Alver ve Burak Tanay paylaşıyor. Yönetmen koltuğunda Serkan Üstüner’in oturduğu oyunun yönetmen yardımcılığını Zeynep Özyağcılar üstleniyor. Lale Aslan’ın dilimize çevirdiği, dekor tasarımını Cihan Aşar’ın, kostüm tasarımını Candan Seda Balaban’ın yaptığı “Kral”ın reji asistanlığını ise Yasemin İçen yapıyor. Işık tasarımı Mahmut Özdemir, koreografisi Handan Ergiydiren imzası taşıyan oyunun müzikleri ise Orhan Enes Kuzu’ya ait.

 Nurkan Torun, Ferdi Alver ve Reyhan Ulu
 Nurkan Torun, Ferdi Alver ve Reyhan Ulu

KRAL'IN KONUSU

Eugène Ionesco’nun yazdığı Kral Ölüyor oyunu, dramaturjisini ve metin çalışmasını Erdal Özyağcılar’ın yaptığı yeni uyarlamasıyla Kral, insanın ölüm karşısındaki çaresizliğini, ölmemek için direnişini komik ve eleştirel bir şekilde gözler önüne seriyor.