İlişkili Haberler

Bireysel faaliyetlerde bulunduktan sonra bir araya gelen karavan tutkunları, kurumsal bir çatı altında toplanmak amacıyla yaklaşık 1 yıl önce Sakarya Kamp ve Karavan Derneği'ni kurdu. 

Kentte mayısta "Sakarya Doğa, Turizm Tanıtım ve Kamp Festivali" ile ekimde "Kışa Merhaba" etkinliklerini düzenleyerek karavanseverleri ve üreticileri buluşturan dernek üyeleri, doğasıyla cazibe merkezi olan Sakarya'yı karavan turizminde söz sahibi hale getirmeyi hedefliyor.

"SAKARYA'NIN KARAVAN DÜNYASINDA BİR POTANSİYELİ VAR"

Dernek Başkanı Ebru Yetim, yaptığı açıklamada, "çekme karavan" ve "motokaravan" olarak ikiye ayrılan karavanların insanlara özgürce tatil yapma imkanı sağladığını söyledi.

Karavanla seyahatin "doğa dostu" olduğuna işaret eden Yetim, "Bir rezervasyona tabi olmadan istediğiniz yerde istediğiniz şekilde tatil yapabiliyorsunuz. Yer bulamama gibi bir endişeniz olmuyor, herhangi bir yerde konaklayabiliyorsunuz. Gittiğiniz yerler genellikle doğayla iç içe yerler" diye konuştu.

Yetim, karavan turizmi sayesinde yurt içinden ve dışından birçok insanla temas halinde olunabildiğini belirterek, bu sayede kültürel bir iletişim imkanı oluştuğunu aktardı.

Sakarya'nın sahip olduğu doğal güzelliklere dikkati çeken Yetim, "Deniz, dağ, yayla, nehir, orman, yeşillik, göl ne ararsanız var. 4 mevsimi de yaşadığımız bir coğrafya burası. Bir diğer avantajı da büyük illerin geçiş güzergahında olması. İnsanlar ihtiyaç duydukları maviyi ve yeşili Sakarya'da buluyor. Karavancı dostlarımız Sakarya'yı tercih ediyor" dedi.

Yetim, kurumsal olarak daha iyi hizmet verebilmek için derneği kurduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Sakarya'da yerli karavan üreten firmaların fabrikaları var. Bu şekilde tanınmışlık var. Doğal güzelliklerini de avantaja çevirebilirsek Sakarya'yı Türkiye'de karavan turizminin başkenti yapabiliriz. Sakarya'nın turizm ve karavan dünyasında bir potansiyeli var. Sakarya'ya insan getirmek için aramak zorunda kalmıyoruz. Sakarya'yı insanlar zaten seviyor ve tercih ediyor. Dernek olarak yapacağımız iş ise bunu zenginleştirmek. Vereceğimiz hizmetle seçenekler sunarak, Sakarya'mızı karavan dünyasının merkezi haline getirerek, adının karavanla da anılmasını sağlayacağız"

Türkiye'de son zamanlarda karavan turizminde bir canlanma olduğunu ve karavanı tercih edenlerin sayısının arttığını anlatan Yetim, etkinlikleri firmaları da dahil ederek fuar tadında yapmayı düşündüklerini, bu anlamda da Sakarya'nın ilk olmasını istediklerini sözlerine ekledi.

"KAMP ALANLARI OLUŞTURMAK İSTİYORUZ"

Derneğin başkan yardımcısı Osman Gündüz Dolgun da karavan turizminin hem ekonomiye hem de tanıtım faaliyetlerine katkıda bulunduğunu, insanların bu alana teşvik edilmesi için farklı projelerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu'na üye olduklarını aktaran Dolgun, düzenledikleri etkinliklerle Sakarya'yı karavan turizminde bir noktaya getirdiklerini kaydetti.

Dolgun, etkinliklerini bundan sonra fuar formatında düzenleyerek kenti Türkiye'nin "karavan başkenti" yapmak için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Sakarya'nın popüler ilçeleriyle ilgili projelerinin olduğunu, buralarda kamp alanları oluşturmak istediklerini anlatan Dolgun, yakın zamanda gerekli görüşme ve çalışmaları yapacaklarını ifade etti.