Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'deki YPG'lilere güvence şartı istemesi sonrası Ankara-Washington hattında gerginlik sürerken kritik bir görüşme gerçekleşti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile telefonda görüştü.

Pompeo'nun, "ABD, Türklerin Suriye'de Kürtleri kıyıma uğratmamasını güvence altına almaya çalışıyor." sözleri Ankara'da rahatsızlık yaratmıştı.

Amerikalı Bakan, Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti sırasında görüşmeye dair bilgi verdi, "Türkiye'nin sınırlarını ve halkını koruma gerekçelerini anlıyoruz" dedi. Hem Suriyeli Kürtleri hem de Türkiye'yi koruyacak iyi bir sonuç elde etme konusunda iyimser olduğunu vurguladı.

Amerikalı bakanla görüşmesini ve Pompeo'nun bu açıklamasını Antalya'daki bir toplantıda değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Daha önce yaptığı açıklamalara karşı bugün yaptığı açıklama, yani Türkiye'nin rahatsızlık duyduğu unsurların ortadan kalkması için yaptığı açıklamayı da doğru buluyoruz." dedi.

YPG'yle ilgili Washington'dan daha önce gelen açıklamalara bir kez daha tepki gösteren Çavuşoğlu, "Terörle mücadele ediyorsun, işine gelince tamam işine gelmeyince ‘Türkler Kürtleri katlediyor neymiş efendim terörle mücadele edince Kürtleri katlediyormuş. O zaman Afganistan’da Irak’ta, Libya’da terörle mücadele ettiğiniz zaman Afganistanlıları, Iraklılara, Libyalıları katletmiş oluyorsunuz.

Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'den çekilme planı da değerlendirildi. İki isim, çekilme sürecinde ve sonrasında atılacak adımları ele aldı.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU HAFTAİÇİ NTV'YE KONUK OLDU: YPG'YE HAREKAT ABD'NİN ÇEKİLMESİNE BAĞLI DEĞİL-VİDEO