Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 4 il için yoğun kar yağışı uyarısında bulunuldu. 

Meteoroloji 14'üncü Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Van, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde havanın yoğun kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmeyen bölgede, rüzgar güneyden yer yer orta kuvvette esecek.

Bölgede gece gerçekleşen en düşük hava sıcaklığı Bitlis'te sıfır, sıfırın altında olmak üzere Van, Hakkari ve Muş'ta 1 derece ölçüldü.

Günün en yüksek sıcaklığı Van'da 5, Bitlis ve Muş'ta 3, Hakkari'de 1 derece olacak.

Van Gölü'nde hava parçalı az bulutlu, rüzgar kuzey ve kuzeydoğu, zamanla kuzeybatıdan 3-5 kuvvetinde esecek.

Van ve Muş'un güney kesimleri ile Bitlis ve Hakkari çevrelerinde yoğun kar yağışı, bölge genelinde buzlanma ve çığ beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli olmaları istendi.

Meteoroloji, kuvvetli rüzgar nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı da uyarıda bulundu.

AĞRI VE IĞDIR İÇİN DE KAR YAĞIŞI UYARISI

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre de, Doğu Anadolu Bölgesi'nde havanın parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Ağrı ve Iğdır'da karla karışık yağmur ve kar yağışının etkili olacağı bölgede, buzlanma ve don olayı ile yer yer pus bekleniyor.

Rüzgarın güneyli yönlerden hafif zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilen bölgede, sıcaklıklar mevsim normallerinde seyredecek.

Gece en düşük hava sıcaklığı Iğdır'da 1, sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 3, Erzincan'da 4, Erzurum'da 5, Ardahan'da 7 ve Kars'ta 8 derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklığının Iğdır'da 10, Erzincan'da 6, Erzurum'da 3, Kars'ta 2, Ağrı ve Ardahan'da 1 derece olması öngörülüyor.

Kar kalınlıkları Kars'ta 12, Ardahan'da 15, Erzurum ve Ağrı'da 20, kayak merkezlerinden Sarıkamış'ta 81, Ergan'da 86, Palandöken'de 99 santimetre ölçüldü.

Yetkililer, bölgede sabah ve gece buzlanma ile don olayı beklenmesi, gün içinde de çığ riski bulunması nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiğini belirtti.