Niğde Aladağlar'daki zirve tırmanışından dönen dağcılar Mustafa Kemal Karakoç ile Hilal İşcan'ın üzerlerine çığ düştü.

2 Aralık Pazar günü meydana gelen olayda Hilal İşçan kurtulmayı başardı, Mustafa Kemal Karakoç ise kayboldu. Mahsur kalan kadın dağcının yardım çağrısıyla bölgeye jandarma arama kurtarma, UMKE ve AFAD ekipleri sevk edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait helikopterler de bölgede uçmaya başladı. Hilal İşçan'ın yeri gece belirlendi. Ancak görüş mesafesinin azlığı ve sarp arazi nedeniyle helikopter dağcıya yaklaşamadı.

VİDEO: NİĞDE'DE ÇIĞ ALTINDAN KURTARILAN KADIN DAĞCI YAŞADIKLARINI ANLATTI

Geceyi, bölgede kendi imkanlarıyla geçiren kadın dağcı hava aydınlanınca helikopterle kurtarıldı.

Donmak üzereyken bulunan ve Adana'daki hastaneye sevk edilen kadın dağcının hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

Hilal İşcan (sağda) kurtarılırken, Mustafa Kemal Karakoç'u (solda) arama çalışmaları devam ediyor.
Hilal İşcan (sağda) kurtarılırken, Mustafa Kemal Karakoç'u (solda) arama çalışmaları devam ediyor.

Çığ altında kalan Mustafa Kemal Karakoç'u arama çalışmaları ise sürüyor. Adana'dan havalanan askeri helikopterler de kayıp dağcıyı arama çalışmalarına destek veriyor.

KURTARILAN HİLAL İŞCAN'DAN AÇIKLAMA

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi süren ve genel sağlık durumu iyi olan İşcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın yaşandığı esnada telefonla görüştüğünü, ne olduğunu anlamadığını, her şeyin bir anda geliştiğini anlattı.

Gece orada beklemenin çok zor ve havanın soğuk olduğunu ifade eden İşcan, "Arkadaşımın orada olmuş olması daha kötü. Şu an bilmiyorum, bir şey söyleyemiyorum inşallah sağ salim çıkar tek isteğim o" diye konuştu.

''UÇURUMDA MAHSUR KALDIM''

Olayı anlatan ve dün saat 17.00 civarında çığın düştüğünü belirten İşcan, şöyle devam etti:

"Hemen 112'yi aradım. Ekipler geldi, daha sonra helikopter geldi. Ben çığın arkasından arkadaşıma bakmak için aşağı atladım ve uçurumda mahsur kaldım. Çığın düştüğü yer sıkıntılı, kayalık bir yerdi. Oraya kadar arkadaşıma baktım ama ondan sonrasına bakamadım. Ekip gece olduğu için beni alamadı, ortam müsait olmadığı için. Bugün aldılar."

O an panikle ve arkadaşını bulmak için yerini değiştirdiğini dile getiren İşcan, bu bölgeye ikinci tırmanışı olduğunu kaydetti.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Görür de Hilal İşcan'ın geldiğinde genel durumunun iyi olduğunu söyledi.

Kadın dağcının uzun süre soğuğa maruz kalması nedeniyle hemen tetkiklerinin yapıldığını belirten Görür, "Şimdilik durumu iyi, gerekli tedavimize başladık. Acilimizin travma alanında üçüncü basamak hastanemizde takip altında. Genel durumu iyi. Görünen herhangi bir sıkıntı yok. İnşallah daha da iyi olacaktır" dedi.

Görür, kadın dağcının bugün hastanede gözlem altında tutulacağını söyledi.

KURTARMA OPERASYONU BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

ARAMA ÇALIŞMALARINA ARA VERİLDİ

Öte yandan AKUT Niğde İl Temsilcisi Nedim Urcan, yaptığı açıklamada, Mustafa Kemal Karakoç'a ulaşmak için çok sayıda ekibin sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun bir çaba sarfettiğini söyledi.

Havanın kararması ve hava şartlarının olumsuzluğu nedeniyle çalışmalara ara verildiğini belirten Urcan, "Şu an havanın kararması ve arazide havanın çok soğuk olması nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına büyük ölçüde ara verildi. Yukarıda 6-7 kişilik bir ekip kaldı. Onlar çadırda kalacak. Yapabilecekleri ölçüde aramaya devam edecek. Onların dışındaki tüm ekipler dağ evine döndü" diye konuştu.

Arama kurtarma çalışmalarının büyük bir alanda yapıldığının altını çizen Urcan, "Çığ, 800 metre uzunluğunda 15-20 metre genişliğinde bir dere yatağını doldurmuş. Bu dere yatağının üzerindeki bölümde ise daha büyük bir çığ mevcut. Bu bölgenin yarısını sondalarla taradık. Bir bölümü de gözle tarandı" ifadelerini kullandı.

"Yarın muhtemelen Erzurum'dan gelen ekip, dedektörle arama yapacak" diyen Urcan, şunları kaydetti:

"Niğde'de alan araması yapan bir arkadaşımız var. Onu helikopterle zirveye yakın bir yere götürürsek elektronik cihazlarla arama yapacağız. Dedektörün 1-1,5 metreye kadar sinyal alabileceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda elimizdeki bilgiye göre Mustafa'nın bacağında platin var. Bu, sinyal almamızı kolaylaştırabilir."

Öte yandan, Karakoç'un babası Mehmet ve kardeşi Ahmet Karakoç da bölgede ekiplerin çalışmalarını takip ediyor.