Paha Biçilemez İstanbul

Paha Biçilemez İstanbul

İstanbul’un tarihi mekanlarını ve sırlarını ekrana taşıyan Paha Biçilemez İstanbul, şehrin tüm zenginliklerini izleyicilere sunuyor.

Paha Biçilemez İstanbul, Eminönü’nde

20.02.2016 - 13:42

Paha Biçilemez İstanbul sezon finalini efsane şehrin efsane bölgesi Eminönü’nde yapıyor. Saffet Emre Tonguç hanları, hamamları, kuleleri, müzeleri, camileri, garları arşınlayıp 1500 yılı aşkın bir tarihin peşine düşüyor.

1890-1909 yılları arasında İstanbul Postanesi, 1928-2004 yılları arasında banka şubesi olarak kullanılan görkemli Türkiye İş Bankası Müzesi, Türkiye’nin en büyük postane binası olan, Vedat Tek’in ilk eseri Büyük Postane ve içerisindeki müze, Hosep Aznavour tarafından 1800’lü yılların sonunda inşa edilen, bir dönem emniyet müdürlüğü ve sonrasında adliye binası olarak kullanılan, geçmişte pek çok ünlü ismin işkence gördüğü Sansaryan Han, Mihrimah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa adına Mimar Sinan’a yaptırılan, adeta bir “çini müzesi” görünümündeki 16.yüzyıl tarihli Rüstempaşa Camii, şehrin “art nouveau” üslubundaki sayılı eserlerinden olan, bugün kokoreççi ve kebapçılara ev sahipliği yapan Vlora Han, Vedat Tek imzalı Hobyar Mescidi ve Hobyar Camii, bir dönem Haydarpaşa Garı ile birlikte şehirdeki iki ana istasyondan biri olan, şehirle simgeleşmiş yapılardan Sirkeci Garı ve Orient Express’te bir kahve molası, şehrin en eski hanlarından, bir dönem ticaretin merkezi olan Çukur Hanlar, 19. yüzyılda inşa edilen Zindan Han ve hemen yanındaki bir Bizans dönemi eseri Cafer Baba Kulesi, Evliya Çelebi’nin uykuya daldığı ve burada gördüğü rüyayla seyyah olduğu rivayet edilen Ahi Çelebi Camii, İstanbul’un en eski Osmanlı eserlerinden biri olan 16. Yüzyıl tarihli Tahtakale Hamamı, Osmanlı döneminde ticaretin can damarı olan “kapan”lardan Balkapanı Han ve altındaki 1500 yıllık Bizans mahzeni ve çok daha fazlası...

Saffet Emre Tonguç’a üç şanslı Paha Biçilemez İstanbul izleyicisinin de eşlik ettiği Eminönü bölümü cuma günü 22.10’da NTV’de!